PS. Dzisiejszy Wpis powstawał bardzo długo, ponieważ nigdy nie było odpowiedniej chwili aby go opublikować - nadszedł jednak czas. Ci z Was, którzy zaglądają czasem na mój instargram wiedzą, że aktualnie jestem na małych wakacjach - i niestety nie zdążyłam przygotować wpisu ze zdobieniem, natomiast żeby na blogu nie było pusto zostawiam Was tutaj z małym kompendium wiedzy na temat pilników do paznokci!
Pilnik to podstawa w kosmetyczne każdej szanującej siebie i swoje paznokcie kobiety. Służy on głównie do nadawania kształtu paznokciom w każdej płaszczyźnie (wolny brzeg / krzywa c / apex).
Także ratuje paznokcie przy okazji przykrych niespodzianek jak złamania czy pęknięcia (aby nie zahaczały się o wszystko i nie łamały/pękały jeszcze bardziej.) Jest to nie tylko damski must have w każdej torebce, również mężczyźni powinni się z nimi zaprzyjaźnić.
Piłowanie:
Nieodpowiednio piłując paznokcie można sobie zaszkodzić. Najlepiej piłować paznokcie w jednym kierunku. Piłowanie "w te i we wte" może powodować mikrourazy płytki prowadzące do pękania i rozdwajania się paznokci.Jeśli nosimy na paznokciach hybrydy bądź żele kształt paznokciom należy nadać zanim nałożymy pierwszą światłoutwardzalną warstwę, ponieważ musimy zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia aby nasz manicure był trwały.
Przy tradycyjnym manicure również zaleca się piłować paznokcie przed nałożeniem bazy czy lakieru.
Rodzaje pilników:
Pilniki są przeważnie wykonane z jednego z trzech materiałów:- Pilnik metalowy: nie cieszy się powodzeniem wśród stylistów paznokci, ponieważ jest najbardziej inwazyjny i z racji tego, że jest metalowy zarysowuje paznokcie naruszając ich strukturę i może prowokować szybsze niszczenie płytki (pękanie i rozdwajanie). Jest bardzo trwały - praktycznie nie do zdarcia.
- Pilnik papierowy: najpopularniejszy rodzaj pilnika do paznokci, występuje w wielu wersjach (różne kształty i gradacje). Nadaje się zarówno do skracania paznokci jak i do modelowania kształtu w przypadku paznokci żelowych. Jest delikatniejszy dla paznokci niż pilnik metalowy, ale używany źle (o zbyt małej gradacji) również może niszczyć płytkę paznokcia. Najszybciej się zużywa i jest najtańszy.
- Pilnik szklany: najdelikatniejszy, przeważnie wysoko ziarnisty, wykonany z hartowanego szkła. Przeznaczony jest do pielęgnacji naturalnych paznokci (choć przy stylizacji żelowej może być stosowany na sam koniec jako pilnik wygładzający brzegi paznokcia). Nie powoduje „zadziorków” i jest bardzo precyzyjny. Pilniki szklane można wyczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować (co nie za bardzo jest możliwe w przypadku pilników papierowych) co sprawia, że ich trwałość jest bardzo dobra. Jedyny ich minus jest taki, że mogą się potłuc - choć do tego to trzeba mieć ogromnego pecha.
Pozostałe rodzaje pilników:
- Pilnik szafirowy: Pilnik „krążkowy”, wykonany jest metodą nacinania molety tworząc powierzchnię cierną. Moleta jest materiałem lekko chropowatym i podobnie jak pilnik szklany nie powoduje rozwarstwiania płytki paznokciowej. Dzięki wyprofilowanemu kształtowi pilnikiem bardzo wygonie piłuje się paznokcie naturalne i tipsy. Pilniki szafirowe należą do bardzo trwałych.
- Pilnik z piaskowca: To rodzaj wytrawionego kwasem kamienia. Bardzo delikatny pilnik, który pomaga również przy usuwaniu skórek. Spotkać możemy nazwę "kamyk do skórek". Tego rodzaju produkt przeważnie nie jest płaski a kształtem przypomina raczej blok polerski (również prostokątny, tylko dużo cieńszy)
- Pilniki krzemowy: Wykonane są za pomocą nasypu krzemowego.
- Pilniki teflonowe: Rzadko spotykana nazwa, która pochodzi od zastosowanego w pilniku rdzenia.
Kształty pilników:
- Prosty: Najbardziej uniwersalny, można robić nim praktycznie wszystko. Najczęściej stosowany jest do nadawania kształtu i skracania paznokci.- Banan: Taki pilnik bardzo dobrze nadaje się do prac przy skórkach co ma bezpośredni wpływ na dokładność i szybkość wykonania manicure.
- Łódka / Półksiężyc: Te pilniki są połączeniem pilnika prostego i banana. Mają jedną stronę prostą a drugą zaokrągloną.
- Elipsa: W przeciwieństwie do pilników bananowych możesz go obracać na wszystkie strony wykorzystując całą powierzchnię cierną . Możesz skracać paznokcie, nadawać im kształt i swobodnie piłować przy skórkach.
- Trumienka: tak jak w przypadku łódki / półksiężyca jest bardzo wygodnym pilnikiem, którym można nie tylko opracować paznokieć i modelować go ale również swobodnie piłować przy skórkach nie narażając ich na podrażnienia.
- Blok: Gąbczasta kostka papierowa do matowienia i wygładzania drobnych nierówności. Przydatna w każdej technice stylizacji paznokci.
Gradacja:
Słowo "gradacja" oznacza nic innego jak ziarnistość pilnika - czyli ilość ziarenek na 1cm kwadratowy. Im więcej ziarenek / większa gradacja tym pilnik jest delikatniejszy i odwrotnie - im mniej ziarenek tym jest ostrzejszy.Najczęściej poszukiwane są rozmiary 80, 100, 180 i 240.
- 80: To powierzchnia gruboziarnista, ostra. Pilnik służy do zdzierania twardych i grubych powierzchni z paznokci np. akrylu albo żelu. Takim pilnikiem możesz również usuwać zrogowaciałą skórę na stopach.
- 100: To powierzchnia średnioziarnista. Takim pilnikiem skracasz tipsa, nadajesz mu kształt, piłujesz cieńszy materiał na paznokciach jak żel czy fiberglas. Możesz piłować nim twardsze paznokcie naturalne dłoni i stóp.
- 180: Jest powierzchnią drobnoziarnistą. Takim pilnikiem możesz nadawać ostateczny kształt przedłużonym paznokciom, możesz spiłować próg tipsa albo przy uzupełnieniach paznokci akrylem albo żelem. Możesz nim również skrócić paznokcie naturalne.
- 240: To delikatna powierzchnia cierna. Możesz matować nią np. tipsa i piłować paznokcie naturalne.
- 400 i powyżej – To bardzo delikatna powierzchnia. Takie pilniki (polerki) najczęściej stosowane są do naturalnej płytki paznokcia, do delikatnego zmatowania i polerowania. Znajdują zastosowanie również w ostatniej fazie polerowania akrylu.
Używając pilników o różnej ziarnistości pamiętaj o zasadzie, że zaczynasz pracę pilnikiem gruboziarnistym, a kończysz drobnoziarnistym. Nigdy nie rób odwrotnie.
Czy pomogłam Wam przy jakiś nurtujących Was problemach/pytaniach?
Koniecznie dajcie znać, czy ten post do czegoś Wam się przydał! ;-)
Pozdrawiam!
Ja używam najczęściej papierowego o gradacji 180 lub 240 :) Metalowe poszły w odstawkę :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatne informacje dla osób początkujących. Sama już o tym wiedziałam, ale na pewno znajdą się osoby, którym dużo da ten wpis :)
OdpowiedzUsuńŚwietny post!
OdpowiedzUsuńNie wpadłam jrszcze na pilniki od 400 w górę.
Dobrze wiedzieć! Ja mam jakiś pilnik, ale w sumie nie zwracam uwagi na techniczne szczegóły ;)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post. Ja mam pilnik metalowy i to niezbyt dobry wybór, muszę kupić inny ;)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post! Odkąd zaczęłam swoją przygodę z hybrydami, chłonę takie informacje jak gąbka ;)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
W pilnikach siedzę dość mocno, więc niczym mnie nie zaskoczyłaś :D. Uwielbiam łódki i trumienki :)
OdpowiedzUsuńOoo super wyjaśnione ;) Zawsze miałam z tym problem. Tylko dlaczego te o wysokiej gradacji są tak ciężko dostępne? ;) Ja najbardziej lubię takie 100 na 240 ;)
OdpowiedzUsuńHi there, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.
OdpowiedzUsuńPrawdziwe kompendium wiedzy na temat pilników! Świetny post!
OdpowiedzUsuńUwielbiam pilniki w kształcie półksiężyca :)
OdpowiedzUsuńJa niestety nie mogę używać pilników szklanych, z powodu... dźwięku jaki wydają. :D Poważnie! Dlatego pozostaję wierna papierowym - 180 do skracania/240 do poprawek, czyli chyba najpopularniejszy zestaw. :P
OdpowiedzUsuńPowiem Ci, że ja już ze 2 szklane pilniczki zbiłam :D
OdpowiedzUsuńAkurat w tym temacie raczej dobrze się orientuję, ale post na pewno będzie pomocny dla wielu osób ;) Ja od siebie mogę dodać, że u siebie do naturalnych paznokci używam gradacji 240 lub 280. A ostatnio pani na stoisku pytała mnie, czy jestem pewna, że chcę kupić takie słabe... Szkoda, bo taka pani potem doradzi komuś zbyt mocny pilnik :(
OdpowiedzUsuń